Mikroorganismy z kravského hnoje způsobují lidem pocit štěstí

 

Bakterie, která se vyskytuje v kravském trusu, pomáhá proti depresi. Náhodou na to přišli britští vědci. Předchozí studie ukázaly, že příjem umrtvených mikrobů Mycobacterium vaccae může posílit imunitní systém člověka.

Předpokládá se, že Vacca bakterie by mohly být účinnou zbraní proti rakovině. Onkoložka Mary O'Brien z Royal Marsden Hospital v Londýně proto svým pacientům s rakovinou plic podala umrtvené Vacca bakterie. Pokus ale nebyl úspěšný: Nádory dál pokračovaly v růstu a neprokázal se žádný účinek, který by prodlužoval život. Bylo však nápadné, že se výrazně zlepšily duševní schopnosti a nálada pacientů.

O tomto překvapivém zjištění se dozvěděl Chris Lowry z Bristolské univerzity. Zkusil umrtvené Vacca bakterie aplikovat pod kůži pokusným myším. Již za krátkou dobu se zdálo, že jsou zvířata šťastnější. Myši projevovaly dobrou náladu a sotva vykazovaly stresové reakce. Prostě pobíhaly kolem.

U šťastných myší vědci zjistili zvýšenou hladinu cytokinů. Na jedné straně hrají důležitou roli při imunologické reakci těla, kdy většinou posilují imunitu organismu a také inhibují. Na druhou stranu cytosiny působí rovněž na mozek. Přimějí neurony z Nucleus raphedorsalis k tomu, aby vyprodukovaly serotonin.

 

 

Lowry ukázal, jak tato látka dojde do pocitového centra v mozku, do limbického systému. Tam se projeví její účinek: lidé nebo myši zažívají pocity štěstí. Mezi imunitním systémem a mozkem zřejmě existuje úzká a vzájemná interakce. ,,Zdá se, že bakterie je schopná nastolit nejen rovnováhu v imunitním systému, ale i stimulovat produkci serotoninu v mozku“ řekl Lowry.

Nedostatek serotoninu je jeden z důvodů pro vznik deprese. Z výsledku výzkumu vyplývá možnost, bojovat proti depresi pomocí očkování. Nabízí se také vysvětlení, proč se deprese, astma a alergie vyskytují stále častěji. Již dlouhou dobu se ví, že nadměrná hygiena u dětí může vést k nedostatku kontaktu s bakteriemi, což opět může vést k astmatu a alergii. Lékaři se teď obávají toho, že ohledně deprese se jedná o stejný případ.

 

Autor: Claudia Borchard | 23.04.2007

Zdroj: www.welt.de/wissenschaft/article827839/Mikroben-aus-dem-Kuhmist-machen-Menschen-gluecklich.html

 

Překlad: Jan Běhůnek DiS

Kontakt

Jan Běhůnek DiS
Loužná 12
CZ-341 01 Horažďovice


https://www.youtube.com/channel/UCBhMnrDY3lr-6DPxe2PnpLw

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode