Správný čas

 

Východ a západ slunce:

Čas východu a západu je zvláštní moment, kdy už není noc, ale ještě nezačal den. Je to bod nula. Sílu toho zvláštního okamžiku znaly a využívaly dávné kultury. Možná jste někdy v lese zažili moment, kdy najednou všechno na několik minut utichlo a byl cítit naprostý klid. Takovým bio - rytmům v přírodě se říká tatvy (více tady:TATVY). Během východu a západu slunce se totiž otevírá jakási duchovní brána.

 

Výpočet přesného východu a západu slunce:

Možná jste si už kladli otázku, kdy přesně slunce zapadá nebo vychází. Začíná západ slunce tím, když se kotouč dotkne obzoru, nebo když je vidět přesně půlka kotouče a nebo když kotouč slunce zmizí úplně?

Pokud máte vytišněnou přesnou tabulku východů a západů slunce, možná zjistíte, že slunce už dávno zapadlo nebo je ještě na obzoru. Nemůžete se spoléhat na to, co vidíte. Ve hře je daleko víc faktorů: kde se nacházíte, v jaké nadmořské výšce, teplota a tlak vzduchu. Při západu nebo východu slunce dochází k lámání, refrakci paprsků. Proto je možné, že vidíte slunce, které už zapadlo. Agnihotra počítá s časem, kdy se střed kotouče dotkne horizontu se zohledněním refrakce. Nejenom v astronomii, ale i pro ostatní výpočty se používá střed země a střed slunce.

Obrázek: Přesné rádiem řízené hodiny

Rovněž používat čas východu nebo západu slunce z novin, kalendáře, z předpovědi počasí na internetu nebo od astronomických institucí se nedoporučuje. Často se dá najít rozdíl 5 - 8 minut. Většina z nich lámání, tedy refrakci paprsků nezohledňuje.

Pro určení přesného času je nejlepší používat hodinky nebo budík s logem antény nebo s písmeny DCF; které se seřizují automaticky. Obyčejné digitální hodinky se často zpožďují i o minutu měsíčně. Přesný čas si můžete zkontrolovat třeba tady: www.presny-cas-online.cz/ . Pro jistotu se používají speciální programy do PC, které přesný čas pro Agnihotru vypočítají.

 

Programy ke stažení:

Oficiální a nejpřesnější program Homaterapie v angličtině a němčině je tady: 

www.homatherapie.de/cz/Agnihotra_Zeitenprogramm.html

1. Do prvního řádku zadáte svojí adresu

2. Kliknete na Suchen / Search

3. Kliknete na Weiter / Next

4. Kliknete na ikonu PDF, dokument si buď stáhnete nebo vytisknete

 

 

2. Další program v němčině a angličtině najdete tady: 

www.heigl-verlag.de/agnitimer_en.html

 

 

1. Ort finden/Find your location: sem napište vaší adresu, PSČ

2. Positionsdaten/coordinates: na mapce šipkou stačí vyhledat místo vašeho bydliště (chaty, chalupy), čím přesněji ho určíte, tím lépe

3. Zeitzone/set timezone: naše časová zóna je +1 a je stejná pro ČR, Německo, Rakousko atd. Jinak DST je označení pro letní čas, tady nic neměníte, tabulka ukazuje kdy letní čas začíná a končí

4. Datei/PDF: tady zadáte název pro tabulku ve formátu PDF, určíte rok pro který tabuku potřebujete a velikost tabulky: 2 pages A4 znamená, že si celý rok si stáhnete na dvě stránky

5. PDF download: tady si tabulku stáhnete

 

Východ, západ slunce a dýchání

Jóga učí a zná tajemství a jeho důležitost dechu stovky let. Dýchání hraje důležitou roli k přijímání životní energie, čistění a uklidnění mysli, vyrovnávání aktivních a pasivních sil. Speciálními dýchacími cvičeními se dá ovlivnit mnoho dalších věcí. Pokud zrovna nedýcháte ústy, dýcháte nosem. Normálně se nadechujete jednou nosní dírkou více a druhou méně. To se mění každé dvě hodiny.

Pokud se nadechujte pravou nosní dírkou, děje se v těle proces, který je aktivující a ohřívací. V těle jsou určité energetické dráhy, kdy pravá nosní dírka má vliv na Pingalu, které se také říká Surja nádí a má vztah sympatiku vegetativního nervového systému. (více zde: zde)

Když se nadechujete levou nosní dírkou, tak tělo ochlazuje a uklidňuje. Levá nosní dírka má vliv na Idu, které se říká Čandra nádí a má vliv na parasympatikus vegetativního nervového systému. 

Zkušení jogíni jsou schopni dýchat rovnoměrně oběma nosními dírkami. To přináší fyzickou tak i psychickou vyrovnanost. Právě toto vyrovnané dýchaní probíhá automaticky během Agnihotry po dobu asi cca 4 minut během východu a západu slunce. Proto je přesný čas tak důležitý.

Při východu a západu slunce se otevírá brána do nebe. Jemné energie jsou nejsilnější tam, kam dopadají první sluneční paprsky, kdy čistí a nabíjí vše kam dopadnou. Možná vás napadne souvislost s pohádkami, kdy temné kouzlo ztácí svou moc východem jitřenky. Při západu slunce se děje něco podobného, kdy se tyto jemné energie stahují nazpět. Citliví lidé mohou slyšet určité vysokofrekvenční vibrace - zvuky. Právě tyto velmi jemné tóny se ve spojení s ohněm v pyramidě přesného tvaru a za zpěvu mantry zesílí. Je to, jako by se nebe pomocí ohně spojilo se zemí, vzniká tím ohromné možství pozitivní energie.

 

Software

Používejte jen ověřené a oficiální aplikace pro Homaterapii. Důležité: Pokud máte jinou a nepřesnou aplikaci, která udává odlišné časy východů a západů slunce, nebude Agnihotra fungovat. V telefonu si rovněž nezapomeňte překontrolovat aktuální čas. Aplikace pro Android se dá stáhnout zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=app.gahomatherapy.agnihotramitra&hl=cs

 

 

Další informace: www.fivefoldpathmission.org/agnihotra-timetables/

 

Překlad: Jan Běhůnek DiS

Kontakt

Jan Běhůnek DiS
Loužná 12
341 01 Horažďovice

+420 732 445 320
Skype nebo WhatsApp

https://www.youtube.com/channel/UCBhMnrDY3lr-6DPxe2PnpLw

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode