Správný čas

 

Východ a západ slunce:

 

Čas východu a západu je zvláštní moment, kdy už není noc, ale ještě nezačal den. Je to bod nula. Sílu toho zvláštního okamžiku znaly a využívaly dávné kultury. Možná jste někdy v lese zažili moment, kdy najednou všechno na několik minut utichlo a byl cítit naprostý klid. Takovým bio - rytmům v přírodě se říká tatvy (více tady:TATVY). Během východu a západu slunce se totiž otevírá jakási duchovní brána.

 

Výpočet přesného východu a západu slunce:

 

Možná jste si už kladli otázku, kdy přesně slunce zapadá nebo vychází. Začíná západ slunce tím, když se kotouč dotkne obzoru, nebo když je vidět přesně půlka kotouče a nebo když kotouč slunce zmizí úplně?

Pokud máte vytišněnou přesnou tabulku východů a západů slunce, možná zjistíte, že slunce už dávno zapadlo nebo je ještě na obzoru. Nemůžete se spoléhat na to, co vidíte. Ve hře je daleko víc faktorů: kde se nacházíte, v jaké nadmořské výšce, teplota a tlak vzduchu. Při západu nebo východu slunce dochází k lámání, refrakci paprsků. Proto je možné, že vidíte slunce, které už zapadlo. Agnihotra počítá s časem, kdy se střed kotouče dotkne horizontu se zohledněním refrakce. Nejenom v astronomii, ale i pro ostatní výpočty se používá střed země a střed slunce.

Rovněž používat čas východu nebo západu slunce z novin, kalendáře, z předpovědi počasí na internetu nebo od astronomických institucí se nedoporučuje. Často se dá najít rozdíl 5 - 8 minut. Většina z nich lámání, tedy refrakci paprsků nezohledňuje.

Pro určení přesného času je nejlepší používat hodinky nebo budík s logem antény nebo s písmeny DCF; které se seřizují automaticky. Obyčejné digitální hodinky se často zpožďují i o minutu měsíčně. Přesný čas si můžete zkontrolovat třeba tady: www.presny-cas-online.cz/ . Pro jistotu se používají speciální programy do PC, které přesný čas pro Agnihotru vypočítají.

 

Programy ke stažení:

 

První a velice jednoduchý program v angličtině a němčině: www.heigl-verlag.de/agnitimer_en.html

 

 

  • Bod 1: Ort finden/Find your location: sem napište vaší adresu, PSČ

  • Bod 2: Positionsdaten/coordinates: na mapce šipkou stačí vyhledat místo vašeho bydliště (chaty, chalupy), čím přesněji ho určíte, tím lépe

  • Bod 3: Zeitzone/set timezone: naše časová zóna je +1 a je stejná pro ČR, Německo, Rakousko atd. Jinak DST je označení pro letní čas, tady nic neměníte, tabulka ukazuje kdy letní čas začíná a končí

  • Bod 4: Datei/PDF: tady zadáte název pro tabulku ve formátu PDF, určíte rok pro který tabuku potřebujete a velikost tabulky: 2 pages A4 znamená, že si celý rok si stáhnete na dvě stránky

  • PDF download: tady si tabulku stáhnete

 

 

Druhý program je v němčině i angličtině, hodí se např. i pro váš iPhone: www.vedicsociety.org/projects-agnihotra-for-windows-c-286.html

  • Tento program má mnoho zajímavých funkcí, ale chvíli trvá se v nich pořádně vyznat

 


 

Východ, západ slunce a dýchání:

 

Jóga učí a zná tajemství a jeho důležitost dechu stovky let. Dýchání hraje důležitou roli k přijímání životní energie, čistění a uklidnění mysli, vyrovnávání aktivních a pasivních sil. Speciálními dýchacími cvičeními se dá ovlivnit mnoho dalších věcí. Pokud zrovna nedýcháte ústy, dýcháte nosem. Normálně se nadechujete jednou nosní dírkou více a druhou méně. To se mění každé dvě hodiny.

Pokud se nadechujte pravou nosní dírkou, děje se v těle proces, který je aktivující a ohřívací. V těle jsou určité energetické dráhy, kdy pravá nosní dírka má vliv na Pingalu, které se také říká Surja nádí a má vztah sympatiku vegetativního nervového systému. (více zde: zde)

Když se nadechujete levou nosní dírkou, tak tělo ochlazuje a uklidňuje. Levá nosní dírka má vliv na Idu, které se říká Čandra nádí a má vliv na parasympatikus vegetativního nervového systému. 

Zkušení jogíni jsou schopni dýchat rovnoměrně oběma nosními dírkami. To přináší fyzickou tak i psychickou vyrovnanost. Právě toto vyrovnané dýchaní probíhá automaticky během Agnihotry po dobu asi cca 4 minut během východu a západu slunce. Proto je přesný čas tak důležitý.

Při východu a západu slunce se otevírá brána do nebe. Jemné energie jsou nejsilnější tam, kam dopadají první sluneční paprsky, kdy čistí a nabíjí vše kam dopadnou. Možná vás napadne souvislost s pohádkami, kdy temné kouzlo ztácí svou moc východem jitřenky. Při západu slunce se děje něco podobného, kdy se tyto jemné energie stahují nazpět. Citliví lidé mohou slyšet určité vysokofrekvenční vibrace - zvuky. Právě tyto velmi jemné tóny se ve spojení s ohněm v pyramidě přesného tvaru a za zpěvu mantry zesílí. Je to, jako by se nebe pomocí ohně spojilo se zemí, vzniká tím ohromné možství pozitivní energie.

 

Software

 

Program pro výpočet přesného času východu a západu Slunce pro vaši lokaci: www.heigl-verlag.de/agnitimer_en.html:

Agnihotra pro Android: play.google.com/store/apps/details?id=com.agnihotra.android

 

Kontakt

Jan Běhůnek DiS
Loužná 12
341 01 Horažďovice

+420 732 445 320

 

 

 


 

 

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode